Menu

Důležité zprávy

Děkujeme všem prvákům, co se přidali do našich řád (a že jich není málo), jste skvělí!

Gymnázium Botičská

Želva vroubená (Testudo marginata)

Biotop   Subtropické klima typicky Polynéského poloostrova, části Sardinie a oblastí Apeninského poloostrova. Může se vyskytovat až ve výšce 1600 m. n. m., je pro ni ale typičtější výskyt na úpatí hor.
Popis  

Tato u chovatelů velmi oblíbená želva je jednou z nejodolnějších a nejpřizpůsobivějších vůbec. V dospělosti dorůstá kolem 25-33 cm délky podlouhlého karapaxu, což z ní činí největší středomořskou želvu. Jeho barva je převážně černá u některých jedinců s béžovými fleky. Díky tomuto zbarvení je snadno spatřitelná i v bujnějším porostu.

Rozmnožování  

Páření probíhá na jaře, snesení vajec je ovlivněno počasím, první snůška je ale snesena nejpozději v květnu. Průměrný počet vajec je 7, ve druhé snůšce následující po 20 dnech se objevuje 9 vajec a v případné třetí již pouze 5, opět po zhruba 20 dnech. Kromě období páření jsou obě pohlaví bezproblémová na rozdíl od jiných druhů, kdy samec projevuje značnou agresivitu.

Zajímavosti  

V Česku i celosvětově druhý nejoblíbenější druh mezi chovateli.
Dnes již neuznávaný poddruh testudo marginata weissingeri se specifickým zbarvením a menším vzhledem žije v oblasti Kardamili, jihozápadním Peloponésu.

Potrava   Především luční rostliny jako pampeliška, žebříček, jitrocel apod.
Jedinci   ♀ Jeffy

 

Testudo marginata