Menu

Důležité zprávy

Děkujeme všem prvákům, co se přidali do našich řád (a že jich není málo), jste skvělí!

Gymnázium Botičská

Žebrovník waltlův (Pleurodeles waltl)

 

Biotop   Vyhledávají stojaté či mírně tekoucí sladkovodní vody, pokud se ocitne na souši, zahrabe se do skulin pod kameny.
Popis   Hnědé  tělo s tmavými tečkami na zádech a světlé břicho. Na první pohled viditelné výstupky po stranách těla, které jsou obvykle naoranžovělé, stejně jako konce jejich prstů. Pokožka je často vrásčitá. Ocas je zploštělý a lemovaný širokým kožním lemem, pokud je jedinec chovám ve vodním prostředí. Pokud je chován mimo vodu, ocasní lem se ztrácí.
Rozmnožování  

Rozmnožují se pomocí vnitřního oplození. V době tření sameček podplavává samičku a snaží se ji uchopit za přední končetiny. Poté se začne obtáčet kolem samičky. Na samci jsou patrné tmavé třecí mozoly a zduřelá kloaka. Po vypuštění spermatoforu se snaží krouživými pohyby dostat samičku k němu, aby ho mohla nasáknout. 

Samička klade vajíčka v časných ranních hodinách a snůška se pohybuje mezi 300 až 1500 vajíčky. Obvykle vajíčka kladou na rostliny či kameny. Po 68 hodinách se líhnou malí pulečci, kteří se dalších pár dní vyživují na žloutkovém váčku. Mezi nimi je obvyklý kanibalismus. K tomu do vody vypouštějí hormony, co mají zabránit růstu ostatním. Keříčkovité žábry se jim vymění od 2 měsíců do 1 roku. Samice dospívají po 1,5 roce od metamorfózy a samci po 1 roce.

Zajímavosti  

Žebrovníci mají toto jméno díky své obraně, při které z 8 až 10 výstupků po stranách těla vystrčí hroty žeber a vytvoří tak nebezpečné ostny.

Samičky mají poměr tělo:ocas daleko menší než samci.

Potrava   Patentky, malé rybky, pulci, mlži, plži
Jedinci  

4